Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-04-14 | Geodezja, GIS, Prawo

Czy gminy mają problem z usługami sieciowymi dla danych planistycznych?

Do urzędów gmin w całym kraju masowo kierowane są wnioski dotyczące zgodności ich usług udostępniających dane planistyczne z krajowymi regulacjami. Czy to troska obywateli o przestrzeganie prawa, czy raczej ukryta kampania reklamowa?


Ilustracja: Czy gminy mają problem z usługami sieciowymi dla danych planistycznych?

Informacja publiczna z ostrzeżeniem

W ostatnich miesiącach gminy w całym kraju otrzymują podobnie brzmiące wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Obywatel zwraca się w nich z żądaniem udostępnienia obowiązującej umowy z wykonawcą „na zapewnienie dostępu do usług sieciowych, o których mowa w art. 67c ust 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” (o pizp).

Ale samo pytanie to tylko niewielki fragment pisma. W dalszej części wnioskodawca przypomina o obowiązkach, jakie nałożyła na gminy nowelizacja ustawy o pzip obowiązująca od 31 października 2020 roku. „Niepoprawnie świadczone usługi sieciowe uniemożliwiają mi pełne uczestniczenie w procedurze planistycznej, jak i nie zapewniają mi dostępu do informacji publicznej za pomocą usług sieciowych CSW, WMS i WFS” – czytamy we wniosku. „Brak świadczenia usług danych przestrzennych po upływie 30 dni od podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia danego aktu albo jego zmiany uniemożliwia pełną partycypację społeczną w tworzeniu aktów planowania przestrzennego, co jest naruszeniem praw obywatelskich i w konsekwencji może skutkować wydawaniem rozstrzygnięć nadzorczych do uchwalonych aktów planowania przestrzennego” – przestrzega obywatel.

Otrzymanie wniosków o tego typu treści w oczywisty sposób wzbudziło w wielu gminach niepokój, a w efekcie poszczególne urzędy zwróciły się z wątpliwościami do swoich dostawców oprogramowania – potwierdziły nam to chociażby firmy Geo-System oraz GIAP. Jak w rozmowie z Geoforum.pl mówi prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski, od jesieni ubiegłego roku sygnały o otrzymaniu takiego wniosku docierają z wielu gmin. Wg szacunków spółki problem może dotyczyć nawet kilkuset jednostek. Dlatego Geo-System zdecydował się opublikować komunikat w tej sprawie.

„Przyjęta forma zarzucania gmin wnioskami to nic innego jak przygotowanie gmin pod ofertę handlową. Takie działanie jest dla nas, firmy z ponad 30-letnią tradycją, zwyczajnie haniebne i niegodne podmiotu realizującego usługi dla klientów z obszaru administracji publicznej i wymaga potępienia” – czytamy w oświadczeniu. Jak dodaje Geo-System, podobna taktyka stosowana była już w roku 2017: najpierw wysyłano wniosek o udostępnienie informacji publicznej, a później ofertę. A bywały i takie przypadki, że wnioskodawca decydował się kierować skargi na bezczynność organu do samorządowych kolegiów odwoławczych.

Krytycznie o takich praktykach wypowiada się również konkurencyjna firma GIAP. „Uważamy, że niniejsze działania są niezgodne z zasadami lojalności handlowej i etyki sprzedaży” – czytamy w stanowisku przesłanym naszej redakcji. „Oczywiście zgadzamy się, że gmina musi spełniać obowiązki wynikające z ustawy, jednak nie ma podstaw prawnych do udostępniania podmiotom zewnętrznym wszelkiego rodzaju umów oraz wywierania presji na jednostki samorządów terytorialnych, powołując się na dostęp do informacji publicznej” – twierdzi GIAP. „Działania firmy, ukryte pod wnioskiem złożonym przez osobę prywatną w ramach masowej akcji poprzez e-Puap do wszystkich gmin w Polsce zmierzają do zaproponowania urzędom określonego rozwiązania komercyjnego do publikacji dokumentów planistycznych w trwającej procedurze planistycznej oraz dla nowo uchwalonych APP. W naszej opinii praktyka zastosowana w niniejszej sytuacji wykorzystuje nieświadomość swoich potencjalnych odbiorców” – napisano w stanowisku. W podsumowaniu GIAP zapewnia, że jej rozwiązania są zgodne z obowiązującymi przepisami oraz że podejmuje działania wspierające swoich klientów.

APP, czyli co?

W ocenie firmy Geo-System kluczowe w tej sprawie jest określenie, co jest, a co nie jest tzw. aktem planowania przestrzennego (APP). W świetle ustawy o pizp jest nim np. uchwalone studium uwarunkowań lub uchwalony miejscowy plan zagospodarowania (MPZP), ale już nie uchwała o przystąpieniu do sporządzenia MPZP. To o tyle istotne, że zgodnie z tą ustawą usługi sieciowe należy przygotowywać wyłącznie dla APP.

„Przekładając to na prosty język: po uchwaleniu przystąpienia należy sporządzić GML zawierający granicę przystąpienia i podstawowe atrybuty. Koniec. Nie włączamy przystąpienia do usług sieciowych” – podsumowuje firma Geo-System.

Usługi sieciowe niezgodne z prawem?

Ale zarzutów, które znalazły się we wspomnianych wnioskach o udostępnienie informacji publicznej, jest więcej. Umieszczono w nich bowiem link do filmu, w którym zarzucono m.in. udostępnianie niezgodnych z obowiązującym prawem usług sieciowych z danymi APP. Mowa jest tam choćby o tym, że odpowiedź na zapytanie Get Feature Info (czyli o dane atrybutowe konkretnego obiektu) powinna być przekazywana w formacie XML, a nie – jak w wielu dostępnych obecnie serwisach – w HMTL. W ocenie autorów filmu taka sytuacja jest „wprowadzaniem użytkownika w błąd”.

Zdaniem Zbigniewa Malinowskiego w zarzutach tych jest mnóstwo nieścisłości. Przede wszystkim pomylono udostępnianie plików z APP w postaci pliku GML z sieciową usługą przeglądania rastrów. – Krótko mówiąc pomieszano tu usługę przeglądania WMS i pobierania WFS – mówi prezes Geo-Systemu.

Zwraca ponadto uwagę, że o ile dla GESUT, EGiB czy baz osnów w rozporządzeniach precyzyjnie określono standard WMS-ów, o tyle w przypadku APP nie zdecydowano się na taki krok. A nawet gdyby było inaczej, to rozporządzenie odnoszące się do danych przestrzennych APP w pełni wchodzi w życie dopiero 31 października 2022 roku.

Z filmu wynika ponadto, że dowodem na niezgodność usług WMS z obowiązującymi standardami jest to, iż owe rzekomo wadliwe usługi otworzymy tylko w Geoportalu Krajowym. Poza tym dane te „nie wyświetlą się nigdzie indziej, na żadnych oficjalnych portalach typu GeoNetwork, którego używa np. GIOŚ”.

– Od urzędowych usług WMS oczekiwałbym w pierwszej kolejności kompatybilności właśnie z Geoportalem, a nie z serwisem, o którym nigdy wcześniej nie słyszałem – komentuje krótko Zbigniew Malinowski. Na marginesie zaważa, że wspomniana w filmie usługa GIOŚ nie jest wolna od problemów, bo np. po wpisaniu URL usługi z przedrostkiem „https” wysyła ona zapytanie z przedrostkiem „http”, co powoduje błąd. Ale jeśli od razu wpisać adres z „http”, WMS działa poprawnie.

Skarga aż do premiera

Dodajmy, że film o tej samej treści co we wspomnianych wnioskach można znaleźć również na kanale YouTube łódzkiej Pracowni Urbanistyczno-Architektonicznej Gard. To o tyle istotne, że firma ta złożyła pod koniec stycznia br. skargę do premiera na działania Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

W piśmie tym postawiono podobne zarzuty dotyczące nieprawidłowości w usługach WMS, choć rozszerzono je również na serwisy dotyczące danych EGiB, BDOT500, GESUT, EMUiA, mapy zasadniczej czy osnowy. Pracownia zarzuca m.in. wprowadzanie w błąd użytkowników Geoportalu poprzez jednakowe prezentowanie zarówno niedostosowanych, jak i dostosowanych do aktualnych przepisów danych przestrzennych za pomocą usług sieciowych czy ujawnianie adresów niepoprawnych usług w Ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych.

Zwróciliśmy się do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z prośbą o odniesienie się do tych zarzutów. GUGiK odmówił jednak komentarza do momentu ustosunkowania się do skargi przez premiera, co miałoby nastąpić do 2 czerwca.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Znam inne firmy nie tylko tą Znana praktyka firmy Gard z Łodzi. A może jedna z najbardziej znanych firm ogarnie wszystkie tematy i nikt nie będzie miał pretensji.
  
he he stoik: chyba tylko stoik i wnioskodawca rozumie meritum tej skargi. Tak czy inaczej, jak już napisali przytoczeni z imienia i nazwiska: powodzenia na rynku komercyjnym z takimi działaniami. metodyka budowy zaufania klienta do usługodawcy na poziomie krążownika Moskwa.
    5 
 6 
Cóż, oto meritum tego co zrozumiałem z tej skargi i filmu oraz całej powyższej sytuacji. Po pierwsze niektóre WMS, nie posiadają w GetCapabilities w parametrze GetFeatureInfo odpowiedzi o formacie text/xml. Jest to sytuacja nieprawidłowa jeśli odpowiedź ma się walidować schematem z rozporządzenia który działa tylko na takich danych. Nie powinno być również tak, że odpowiedź z serwera WMS o atrybuty pojedynczego obiektu jest nieczytelna w Qgis, to da się ustawić na serwerze serwującym usługę.
    4 
 6 
odp: Cóż, Nie rozumiem reakcji firm i portalu geoforum. Twierdzenie że osoby, które napisały zapytania w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej robią to z jakiegoś powodu to czysta spekulacja, którą w razie pozwu w trybie KC trzeba będzie udowodnić. Powiązanie zaś tych różnych osób z bliżej nie sprecyzowaną firmą i śmiałe twierdzenia o takim powiązaniu oznacza, że urząd przekazał dane osobowe wnioskodawców do firm, i tu kłania się RODO i sankcje z niego wynikające. Śmiałe twierdzenia o tej czy innej intencji i ich bezprawność jest opisane w par 2 ust 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
    13 
 11 
odp: odp: Cóż, Nie rozumiem twierdzenia przedstawiciela firmy Geo-System, który twierdzi że wnioski o udostępnianie informacji publicznej wysyłane w większej ilości są haniebne i niegodne podmiotu reprezentującego usługi dla klientów z administracji publicznej na co nie ma dowodu. Ciągle za to pamiętam listy otwarte prezesa Geo-Systemu, a obecnego GGK w których zwroty było o wiele mniej finezyjne niż te zawarte w skardze do premiera i pisane były bardzo często.
    8 
 9 
odp: odp: Cóż, Nie rozumiem twierdzenia pana Malinowskiego, że nie zna oprogramowania GeoNetwork skoro na stronie metadane.podgik.pl znajduje się wdrożona od wielu lat instancja tej aplikacji prowadzona przez firmę Geo-System. Strona GIOŚ na filnie jest również oparta o GeoNetwork. Nie jest prawdą, że o poprawności WMS świadczy jego wczytanie się w polskim geoportalu bowiem jest to format światowy. Są dostępne światowe lub europejskie testery usług WMS i każdy może sprawdzić niezależnie od różnych twierdzeń producentów czy są prawidłowe - wystarczy wyszukać np. validator INSPIRE w Google. Zarzuty o pomieszaniu rozumienia usługi WMS i WFS w świetle specyfikacji schematu danych WMS dla powiatów, która te pojęcia mieszało już ładnych kilkanaście miesięcy temu jest co najmniej dziwny w ustach członka zespołu który ją wytworzył.
    8 
 6 
odp: odp: Cóż, Każdy obywatel ma prawo dostępu do umów zawartych z urzędem w trybie dostępu do informacji publicznej ponieważ są to pieniądze publiczne, ograniczenia są wymienione w ustawie o informacji publicznej. Warto to wiedzieć państwu z GIAP, skoro pisze się stanowisko którego jak widzę nikt nie podpisał a geoforum mimo to je opublikowało. Nie rozumiem dlaczego geoforum zgodnie z prawem prasowym mając kontrowersyjne opinie firm skierowane w kierunku innej firmy lub osób nie zastosowało przepisów prawa prasowego i nie dało się wypowiedzieć drugiej stronie lub ich nie ograniczyło. Nie rozumiem również odpowiedzi KPRM mówiącej o odpowiedzi na skargę za kilka miesięcy bez szczegółowego uzasadnienia - co może skończyć się bezczynnością urzędu. Reasumując - czy ktoś z KPRM może ogarnąć ten bałagan np. przeprowadzając rzetelną i niezależną kontrolę która potwierdzi lub zaprzeczy zarzutom ? Wyniki zgodnie z prawem powinny znaleźć się w BIP urzędu, czasem niektórzy zapominają je tam umieścić.
    8 
 9 
odp: odp: Cóż, uderz w stół...
    1 
 8 
odp: Cóż, No nie, chyba nie do końca zrozumiałeś. Zarzutem w filmiku jest, że GetFeatureInfo jest w formacie HTML, a wg autora powinien tam być GML w schemacie dla APP. Tyle że rozporządzenie dot. planowania nic nie mówi na temat WMS ani struktury GetFeatureInfo. Dalej w filmie jest pokazane jak to niby GetFeatureInfo nie działa w QGIS, ale raz, że pokazują tam usługę z ewidencji gruntów (czemu?), a dwa - jeśli zobaczysz jakie warstwy są pytane, to dziwnym trafem są to takie, które w GetCapabilities mają queryable=0, ale QGIS jak najbardziej pokazuje odpowiedź z warstw, które mają to włączone.
  
 10 
odp: odp: Cóż, Czy jest jakaś urzędowa strona ze wszystkimi GML z APP z całej Polski ? Jeśli nie ma, to po co je tworzyć skoro nie można ich łatwo zebrać i przetwarzać ? Zrobić skarżącemu i zainteresowanym ludziom urzędową stronę zbiorczą w ramach IIP z pełnymi GMLami APP do pobrania i po sprawie.
    4 
 3 
odp: odp: Cóż, stoik: to się będzie nazywać rejestr urbanistyczny właśnie.
  
 2 
Atrybuty Nie wierzę oczywiście w szczerość intencji (ktokolwiek to składa). Ale co do zakresu atrybutów usług sieciowych, to trochę racji jest. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ich struktura była zgodna z GMLAPP. Maszynowe przetwarzanie takich danych ma ogromny potencjał aplikacyjny. Nic także nie stoi na przeszkodzie, żeby w usłudze WMS była warstwa przystąpień. Przecież żaden przepis nie zabrania włączania ich do zbioru APP oraz ich publikacji. Projekt specyfikacji miał takie rekomendacje. Mają one sporą wymierną wartość dla inwestorów. Tylko wtedy trzeba by wersjonować APP w zbiorze i taki zbiór walidować... To by się dopiero porobiło :-)
    3 
 6 
odp: Atrybuty projekt specyfikacji dopuszcza dodatkową (ale oddzielną od obowiązujących!) warstwę z planami w trakcie uchwalania/przyjmowania, ale to nie znaczy, że takie dokumenty mogą być włączone do zbioru APP, bo zbiór ten jest jasno określony i obejmuje plany/studium uchwalone i obowiązujące
  
 5 
odp: odp: Atrybuty Bzdury piszesz.Zerknij na słownik dla appstatus albo przeczytaj specyfikację ze zrozumieniem.
    4 
odp: odp: Atrybuty jakbyś nie zauważył są jeszcze inne rzeczy poza specyfikacją (ustawa, rozporządzenie), to że w pliku app technicznie możesz mieć status dla nieuchwalonego planu nie znaczy, że ten plik może być częścią zbioru app
  
 1 
Znana praktyka firmy Gard z Łodzi To są pisma wysyłane przez pracownię Gard z Łodzi, mimo, że podpisywane są przez anonimowych "obywtaeli". To ich kolejny pomysł na promocję swoich usług. Ta firma prowadzona jest chyba przez jakiś paranoików. U nas w wydziale planowania mamy już osobny segregator na "bzdury z Gardu". Przysyałają pisma w trybie KPA, przesyłają wnioski o udostępnienie danych, w których domagają się "dla dobra społeczności lokalnej" o wykupienie ich szkoleń (POWAŻNIE!), straszą że nie spełniamy wymogów ustawowych jeśli nie kupimy ich oprogramowania lub usług. Do tego często trudno powiedzieć o co im chodzi, bo wszystkie te pisma pisane są chaotyczną polszczyzną. Czekamy jeszcze na pozwy sądowe za to, że nie kupujemy ich rozwiązań.
    2 
 25 
odp: Znana praktyka firmy Gard z Łodzi nic mądrzejszego dziś w internecie nie przeczytałem. Przywraca mi pan Karol wiarę w ludzi. Dziękuję.
  
 14 
odp: Znana praktyka firmy Gard z Łodzi W naszym archiwum te "wnioski" leżą między ofertami na fotowoltaikę z Podkarpacia i korespondencją z rodziną królewską z Nigerii. Bliżej tych drugich, bo na podobnym poziomie językowym
    1 
 20 
Jaka firma "Działania firmy, ukryte pod wnioskiem złożonym przez osobę prywatną w ramach masowej akcji poprzez e-Puap do wszystkich gmin w Polsce zmierzają do zaproponowania urzędom określonego rozwiązania komercyjnego do publikacji dokumentów planistycznych w trwającej procedurze planistycznej oraz dla nowo uchwalonych APP". Wiadomo jaka to firma/rozwiazanie?
  
 5 
odp: Jaka firma Jest przecież w tekście: "Dodajmy, że film o tej samej treści co we wspomnianych wnioskach można znaleźć również na kanale YouTube łódzkiej Pracowni Urbanistyczno-Architektonicznej Gard." Przypadek?
  
 6 
odp: odp: Jaka firma mapmaker.online , to ta aplikacja będzie domniemanie oferowana? Jakieś wdrożenia znacie?
  
odp: odp: Jaka firma mapmaker.online to spółka powiązana z pracownią urbanistyczną GARD z Łodzi. Dziadostwo jakich mało - radziłbym uważać, bo to scam przeokrutny
    5 
 9 
odp: odp: Jaka firma jakieś argumenty za tym że jest beznadziejna/dobra? Sorry, ale w obecnych czasach nie polegam na samych komentarzach...po prostu chce się czegoś dowiedzieć.
  
 3 



zobacz też:

Rządowa reforma planowania przestrzennego w II kwartale br.

Do planu prac legislacyjnych rządu dopisano właśnie rozległą nowelizację ustawy o...

Opublikowano jednolity tekst ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

W Dzienniku Ustaw (poz. 503) pojawił się jednolity tekst ustawy o...

Rada IIP o reformie planowania przestrzennego

Rząd zainicjował niedawno szeroko zakrojoną reformę systemu planowania przestrzennego. Jak przy jej...

Rząd prezentuje pomysł na reformę systemu planowania przestrzennego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło prekonsultacje projektu ustawy o...

Rada IIP o skutecznej cyfryzacji planowania przestrzennego

Choć proces informatyzacji planowania przestrzennego wciąż postępuje opornie, resort...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
do najważniejszych cech planowania socjalistycznego zaliczano zasadę centralizmu demokratycznego, czyli szerokiego udziału mas pracujących w tworzeniu i realizacji planów różnych szczebli?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1884
Amerykanin George Eastman (1854-1932), wynalazca i przemysłowiec, wprowadził do fotografii film zwojowy na podłożu papierowym.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama